Nemoci, endokrinologové. MRI
Vyhledávání na webu

Hodina o pravidlech silničního provozu ve školních poznámkách. Poznámky k dopravním předpisům pro základní ročníky „Cesta do země provozu! Rada inspektora dopravní policie

cíle:

  • otestovat a upevnit znalosti z pravidel provozu na ulicích a silnicích;
  • pravidla pro řidiče jízdních kol;
  • používání veřejné dopravy;
  • rozvíjet u studentů kulturu chování.

úkoly:

  • Prohloubit znalosti žáků o pravidlech silničního provozu.
  • Vytvářet představy školáků o bezpečnosti silničního provozu při pohybu po ulicích a silnicích.
  • Rozvíjet dovednosti v dodržování základních pravidel chování žáků na ulici a silnici s cílem předcházet úrazům dětí v silničním provozu.

Relevantnost.

Podle statistik dochází k přibližně třem čtvrtinám všech dopravních nehod dětí v důsledku jejich neuváženého jednání. Mezi nejběžnější patří:

  • Přecházení vozovky mimo vyznačené přechodové oblasti 35–40 %.
  • Neočekávaný odchod z důvodu pohybujících se nebo stojících vozidel nebo jiných překážek bránících 25–30 % výhledu.
  • Neuposlechnutí semaforů 10–15 %.
  • Hraní na vozovce a chůze po ní, pokud je chodník – 5–10 %.
  • Jak se můžete chránit před neuváženými akcemi na silnici?

Jak zabránit nárůstu dopravních nehod školáků?

K tomu je nutné považovat výuku pravidel silničního provozu za součást výchovně vzdělávací práce školy. Nejdůležitějšími podmínkami pro školení by přitom měla být pravidelnost výuky, její návaznost, návaznost a systematičnost. Spolu s tradičními lekcemi je nutné vést neobvyklé kurzy.

Zařízení: dopravní značky, plakáty o pravidlech silničního provozu, červené, žluté, zelené hrnky, počítač.

Průběh akce

1. Úvod(úvodní slovo třídního učitele).

2. Studentská vystoupení.

Představte si, že v našem městě najednou zhasly všechny semafory. A všichni inspektoři regulující dopravu kamsi zmizeli. Jaké to může mít následky? ( Diskuse k problému).

Třídní učitel to shrnuje.

Historický odkaz:

Státní automobilová inspekce je dnes vážná síla, pracují v ní profesionálové. Je jim svěřen velmi důležitý úkol – udržovat pořádek na silnicích velké země a řešit mnoho dalších problémů. Nejvyspělejším a nejvýkonnějším útvarem Státního dopravního inspektorátu je silniční hlídková služba (DPS). V roce 1998 byl Státní dopravní inspektorát přejmenován na Státní inspekci bezpečnosti silničního provozu (STSI). Široké veřejnosti se však nová zkratka příliš nelíbila a bylo rozhodnuto ponechat dvě jména – dopravní policii a dopravní policii (ve vztahu k řídícímu aparátu).

Učitel: Každý den se na našich silnicích objevuje stále více aut. Vysoké rychlosti a intenzita dopravy vyžadují, aby řidiči a chodci byli velmi opatrní.

Disciplína, opatrnost a dodržování pravidel silničního provozu ze strany řidičů i chodců jsou základem bezpečného pohybu na ulici.

3. Výkon studenta.

Něco málo o historii dopravních pravidel.

V Rusku byla pravidla silničního provozu pro jízdu na koni zavedena Petrem I. 3. ledna 1683. Dekret zněl takto: „Velký panovník, vědom si skutečnosti, že mnoho lidí se naučilo jezdit na saních na otěžích s velkými biči a při jízdě po ulici bezstarostně mlátit lidi, pak byste od nynějška neměli jezdit na saních na otěžích .“

První semafor byl vynalezen v roce 1868 v Londýně. Byla to plynová lampa se dvěma filtry: zeleným a červeným. Barvy se měnily pomocí ruční kliky ovládané policistou.

První semafor se objevil v USA v roce 1919.

Učitel: Co je to dopravní nehoda? ( Diskuse studentů k problematice).

Učitel: Z celkového počtu dopravních nehod se polovina účastní chodci. To je hrozný ukazatel svědčící o nízké kultuře chodců i řidičů.

Pro srovnání: ve Švédsku je nehod s účastí chodců pouze 7,3 %, ale v Rumunsku - 56 %. Ještě pár příkladů. Ukazuje se, že chodci nenávidí správný okamžik, kdy přejít silnici. Polovina je ochotna stát na chodníku pouhé 4 sekundy, zatímco pátá je ochotna riskovat život, aby skončila na opačné straně silnice. S takovou netrpělivostí musíme bojovat a pamatovat si, že ten, kdo „spěchá pomalu“, je na prvním místě.

4. Výkon studenta:

O "Zebře". Pruhovaná stezka jen do určité míry zaručuje vaši bezpečnost na silnici. Vědci zjistili. Že sedm z deseti řidičů mluvících mobilem nedá přednost chodcům na přechodu. A například v Belgii, jakmile se chodec přiblíží k okraji vozovky, všechna auta zastaví, dokud člověk zcela nepřejde vozovku. Na Západě dokonce vznikla Mezinárodní federace chodců. Z její iniciativy Evropský parlament přijal Listinu práv chodců

Učitel: Dnes se pokusíme přijít na to, co děláme na silnici špatně. Začněme nejběžnějším dopravním prostředkem, který mají školáci k dispozici – jízdním kolem.

Připomeňme si První: Toto je nejvíce nechráněné vozidlo. Nemá dveře chránící proti bočnímu nárazu a nechybí ani nárazník, který by částečně tlumil čelní náraz. Proto je při jakékoli srážce nebo střetu s překážkou cyklista velmi zranitelný. Ale musíte se o sebe postarat - plnohodnotné náhradní díly pro lidi ještě nebyly vynalezeny.

Druhý: Je pohodlné jezdit na kole, kde je pro to vytvořena speciální bezpečná zóna. Protože takových oblastí je velmi málo, snažte se případnému nebezpečí předejít.

Třetí pravidlo: nikdy se nepokoušejte projet mezi jedoucím a stojícím autem. Zastavte a nechte projet auto jedoucí proti vám. Neberte to jako zbabělost, je to jen zdravý rozum. Elementární smysl pro zachování.

Nyní Hlavní věc: snažte se nevjíždět na vozovku, i když je vám více než 14 let.

Na mopedu můžete jezdit po vozovce od 16 let. Ale pamatujte: měli byste se pohybovat pouze v krajním pravém pruhu, v jedné řadě, co nejvíce vpravo. Relativní bezpečnostní zóna končí dále než jeden metr od chodníku.

Závěr: dnes jsme se učili, jak se chovat při jízdě na kole. Vzpomněli jsme si na hlavní pravidla pro řízení tohoto vozidla na silnicích a na nádvořích našeho města a pochopili to hlavní - neměli byste vystavovat svůj život neoprávněnému riziku. Být na silnici opatrný není zbabělost, ale vypočítavost.

5. Navrhuje se rychlý průzkum na dané téma.(Jsou pozvány 2 týmy po 5 studentech, vybírá se porota).

  1. Jaké semafory pro chodce znáte, co znamenají?
  2. Jak je vyznačen přechod pro chodce na vozovce ulic a silnic?
  3. Kde a jak by měli chodci chodit po ulici?
  4. Na jakých místech smí chodci přecházet ulici?
  5. Kde byste měli stát při čekání na tramvaj, trolejbus nebo autobus?
  6. Jaká pravidla chování v MHD znáte?
  7. Jak byste měli přejít ulici, když vystupujete z tramvaje nebo autobusu?
  8. Jaké jsou postupy při nastupování a vystupování z autobusu? Pravidla pro přecházení ulic a silnic.
  9. Jak správně přejít ulici nebo silnici?
  10. Je možné běžet přes ulici nebo silnici?
  11. Proč chodci nesmí chodit po vozovce?
  12. Kolik signálů má semafor pro chodce?
  13. Do jakých skupin se dělí dopravní značky?
  14. Kdo by měl znát dopravní značky?
  15. Jakým směrem byste se měli podívat, když dojdete doprostřed ulice?
  16. Černý pasažér?
  17. Tramvajová silnice?
  18. Domů pro auto?
  19. Bezkolejová tramvaj?

Hádanky.(Design na stojanu nebo desce).

Přinutí nás jít potichu,
Zavření se ukáže
A připomene vám, co a jak,
Jsi na cestě...( Dopravní značka).

Co je to za přechod pro chodce na silnici?
Všichni stojí s otevřenou pusou.
Čeká se, až zabliká zelené světlo
Tak tohle je...( Přechod).

Stojící na kraji ulice v dlouhé botě
Tříoký plyšák na jedné noze.
Kde se auta pohybují
Kde se cesty sbíhají
Pomáhá lidem přejít silnici. ( Semafor).

Dům na kolejích je přímo tady,
Všechny zabije do pěti minut.
Sedni si a nezívej,
Odvrácení… ( Tramvaj).

Pije benzín jako mléko
Může běžet daleko.
Převáží zboží a lidi
Znáte ji, samozřejmě.
Nosí boty vyrobené z gumy, tzv.... ( Auto).

Vozovka je zpevněná. ( Dálnice).

Muž jedoucí na vozidle. ( Cestující).

Osoba pohybující se pěšky. ( Chodec).

Může být zakazující, tolerantní nebo informativní. ( Podepsat).

Autobusová čekárna. ( Stop).

Doprava poháněná elektřinou. ( Trolejbus, tramvaj).

Nouzové telefonní číslo. ( 03 ).

Místo, kde na chvíli necháte své vozidlo. ( Parkoviště).

Vícemístné vozidlo pro přepravu cestujících. ( Autobus).

Bezohlední řidiči to rádi dělají. ( Předjíždění).

Tříoký strážce. ( Semafor).

Nejpřísnější dopravní značky. ( Zakazování).

Cesta podél silnice, ne pro auta. ( Chodník).

To se stává těm, kteří nedodržují pravidla silničního provozu. ( Silniční nehoda).

Přechod pro chodce je jiný. ( Zebra).

Nejnebezpečnější místo pro chodce. ( Rozcestí).

To říká žlutý semafor. ( Pozornost).

Část vozu, která je zasažena mezerou. ( Kolo).

Porušovatelé pravidel se ho bojí. ( Inspektor).

Do toho se dostane neopatrný řidič. ( Příkop).

6. Výkon studenta (znaky nakreslené na plakátu jsou odstraněny).

O dopravních značkách: Počet značek se od roku 1909 každým rokem zvyšuje. Účel dopravních značek je snadno zapamatovatelný. Zakazující jsou kulaté s červeným okrajem (spojení s ohněm) s bílým a některé s modrým pozadím. Výstražné značky jsou trojúhelníkového tvaru s červeným okrajem. Preskriptivní, tzn. označení směru pohybu, minimální rychlosti atd. - modré kulaté. Informační – směrové značky – mají různé pozadí: modré, zelené, bílé, žluté. Obdélníkové, čtvercové, šestihranné.

7. Akce je shrnuta: studenti se rozdělí do skupin po 7–9 lidech a vypracují závěry k tématu třídnické hodiny na plakátech).

Ahoj hoši! Jmenuji se Natalya Viktorovna, dnes s vámi strávím hodinu ve třídě.

Představte si, že v našem městě najednou zhasly všechny semafory. A všichni inspektoři regulující dopravu kamsi zmizeli. Všechny dopravní značky zmizely. Jaké to může mít následky?

A teď vám řeknu hádanky:

Přinutí nás jít potichu,
Zavření se ukáže
A připomene vám, co a jak,
Na cestě...

Co je to za přechod pro chodce na silnici?
Všichni stojí s otevřenou pusou.
Čeká se, až zabliká zelené světlo
Tak tohle je...

Stojící na kraji ulice v dlouhé botě
Tříoký plyšák na jedné noze.
Kde se auta pohybují
Kde se cesty sbíhají
Pomáhá lidem přejít silnici.

Dům na kolejích je přímo tady,
Všechny zabije do pěti minut.
Sedni si a nezívej,
Odvrácení…

Pije benzín jako mléko
Může běžet daleko.
Převáží zboží a lidi
Znáte ji, samozřejmě.
Boty, které nosí, jsou vyrobeny z gumy, tzv.

Výborně, kdo uhádl, jaké je téma naší lekce?

Že jo. Výborně.

Nyní hrajeme Automulti. Položím vám otázky z kreslených filmů, které zmiňují dopravu, a musíte na ně odpovědět:

    Na čem jela Emelya do carského paláce?

    Jak Carlson, který žije na střeše, namazal svůj motor?

    Jaký dárek dali rodiče strýce Fjodora pošťákovi Pechkinovi?

    V co dobrá víla proměnila dýni pro Popelku?

    Osobní doprava Baba Yaga?

    Na čem létal starý Chotabyč?

Teď si dáme kvíz. Chci, abyste se rozdělili do tří týmů (v řadách). Budu vám střídavě klást otázky, který tým dá nejsprávnější odpovědi a vyhraje

1. Je povoleno tažení jízdního kola?

2. Jaké je nejčastější jméno pro řidiče?

3. V jakém věku je legální jezdit na kole na veřejných komunikacích?

4. Smí řidič mopedu jezdit po stezkách pro pěší?

5. Koho nazýváme „účastníky silničního provozu“?

6. Má cyklista brzdnou dráhu?

7. Je možné, aby cyklista jel po silnici, pokud je v blízkosti cyklostezka?

8. Jaká dopravní značka je instalována v blízkosti škol?

9. Která odbočka je nebezpečnější: vlevo nebo vpravo?

10. Jak se jmenuje zebra na silnici?

11. Jsou osoby provádějící práce na silnici chodci?

12. Jaké signály dává semafor?

Hra "Pojmenujte znamení"

Zbývají také tři týmy, diapozitivy ukazují dopravní značky, týmy se střídají, aby vysvětlily, co to jsou značky.

Vítězí tým, který získá nejvíce bodů ve dvou soutěžích.

    Železniční přejezd.

    Regulace semaforů.

    Nebezpečný přístav

    Drsná cesta.

    Přechod pro chodce

    Muži v práci.

Tak a teď pojďme na zkoušku. Na každém vašem stole jsou kruhy červené, žluté a zelené, představte si, že se jedná o semafor. Řeknu vám prohlášení, pokud se mnou souhlasíte, zvedněte zelený kruh, pokud ne, zelený.

    Když je na semaforu žlutá, můžete přejít vozovku, protože je provoz zastaven.

    Pokud je na semaforu červená. Pokud je auto daleko, můžete rychle přejít silnici.

    Při přecházení silnice můžete mluvit.

    Pokud vidím pomalu se pohybující provoz, směle přejdu silnici.

    I když se transport pohybuje pomalu, stejně počkám, až to projde.

    Přejdu silnici, jen když se rozsvítí zelená.

Kluci, co nového jste se dnes naučili?

Budete dodržovat dopravní předpisy?

Všichni byli tak aktivní a přátelští. Děkuji vám, naše hodina se mi opravdu líbila.

Hodina na téma:

"Znáš... pravidla silničního provozu?"

Vyplnil: Yangirova A.A.

Účel vyučovací hodiny :

seznamovat děti s pravidly silničního provozu a zajistit tak jejich maximální bezpečnost na městských komunikacích.

úkoly:

    Povídání o historii vzniku a vývoje pravidel silničního provozu.

    Naučit pravidla silničního provozu, orientaci na městských a venkovských komunikacích.

    Rozvíjet zájem studentů, zvyšovat ostražitost dětí na cestách a pěstovat smysl pro zodpovědnost.

Plán:

    Cesta do historie vzniku a vývoje pravidel silničního provozu.

    Rozhovor o obecných pravidlech pro pěší provoz.

    Závěry.

Průběh třídy

1. Cesta do historie vzniku a vývoje pravidel silničního provozu

Historie dopravních pravidel sahá staletí. Jakmile člověk přestal chodit a přesedlal na koně a poté – s vynálezem kola – na káru, bylo hned jasné, že je potřeba zefektivnit silniční provoz. Samozřejmě, že rychlosti a množství dopravy jsou nesrovnatelné s dneškem, ale musíme si uvědomit, že tehdejší silnice a ulice byly mnohem užší, klikaté a hrbolaté.

Úplně první dopravní pravidla byla zavedena výnosem Julia Caesara ve starém Římě. Přes všechny své nedokonalosti obsahovaly řadu ustanovení, která umožnila poněkud zefektivnit „přepravní proud“ v Římě a zůstala aktuální dodnes. Tato pravidla zavedla jednosměrné ulice, zakázala jízdu soukromých vozů v ulicích Říma během pracovní doby a nerezidenti museli opustit své vozidlo za hranicemi města a přesunout se pěšky nebo „taxíkem“ – najatým nosítkem (krytý nosítka).

V období koňské (koňské) dopravy se potřeba zefektivnit dopravu ještě zvýšila. Za vlády IvanaIIIjsou známá pravidla pro používání poštovních cest s jejich pronásledováním yam, což umožnilo poměrně rychle překonat velké vzdálenosti.

Petr v roce 1683 vydal dekret: „Velký panovník věděl, že mnoho lidí se učilo jezdit na saních a otěžích s velkými biči, nedbale projíždět ulicemi a mlátit lidi, pak od nynějška nejezděte na saních a otěžích.“

S jeho založením v roce 1718 policejních orgánů, byla jim svěřena kontrola dodržování stanovených pravidel v Petrohradě. Stát stanovil nejen pravidla, ale i tresty za jejich porušení. Anna Ioannovna tedy 9. ledna 1730 nařídila vyhlásit dekret, podle kterého nařídila, aby se jezdili pouze koně na uzde „se vší bázní a opatrností, pozorně“. Ti, kdo neuposlechnou, jsou biti „bičem a posláni na těžkou práci“.

Od právníků trpělo především něžné pohlaví. To je to, co se stalo zvláštní věc za vlády „krále Slunce“ LudvíkaXIVve Francii. V té době ženy velmi rády řídily koňské povozy. A pokud by šlo o mladou a krásnou dámu, její obdivovatelé by okamžitě přiběhli, což ovšem k běžnému provozu v úzkých pařížských uličkách nepřispívalo. Věc se dostala až ke králi. Nařídil jednomu z ministrů, aby tento problém jemně a rychle vyřešil. Ministr Argenon se neodvážil vydat přísný výnos a tím si pařížské krásky odcizit. Dobře věděl, že mnozí z nich mají u dvora vliv a bylo lepší vztahy s nimi nekazit.

Trvalo hodně času na přemýšlení, než přišla spásná myšlenka: „Zákaz řízení vozidel pro všechny respektované dámy do 30 let.“ Po dekretu mohly koňské povozy řídit jen ty nejstatečnější ženy - no, která z nich mohla přiznat svůj skutečný věk.

Tento případ se dnes v praxi neustále používá při výuce žen, jak řídit auto: „Pamatujte si, že když se stanete nehodou, v novinách bude zveřejněn i rok vašeho narození.“

Postupem času se pravidla silničního provozu zpřesňovala. Nástup parních vozů způsobil odpor mezi retrogrády (odpůrci pokroku). Snažili se zastavit pokrok pomluvami a výsměchem. Vládu postavili svým odpůrcům, kteří začali vydávat velmi přísná pravidla pro parní dostavníky. Vláda Anglie tak přijala řadu pravidel pro pohyb parních vozů:

    Pravidlo jedna. Před každým parním dostavníkem ve vzdálenosti 55m. muž s červenou vlajkou musí pryč. Při setkání s kočáry nebo jezdci musí upozornit, že za ním jede parní stroj.

    Pravidlo dvě. Řidičům je přísně zakázáno plašit koně píšťalkou. Vypouštění páry z aut je povoleno pouze v případě, že na silnici nejsou koně.

    Pravidlo tři. Rychlost parního stroje by v obci neměla překročit 6 km/h, ve městě 3 km.

Toto jsou pravidla: nepískat, nedýchat a plazit se jako želva.

Rychlost vozidla byla v různých zemích omezena na 6 až 30 km/h. Pravda, v některých městech se naopak smělo jezdit velmi rychle, aby se obyvatelstvo neotrávilo výfukovými plyny. Ze stejného důvodu bylo zakázáno zastavování aut v blízkosti veřejných institucí a zahrad.

V Rusku bylo vymáhání aut poměrně skromné ​​a hlavně omezovalo rychlost pohybu. V provinciích se na auto pohlíželo jako na ďábla pekla. Guvernér města Uralsk zcela zakázal řízení aut. Policejnímu šéfovi napsal: „Logaškin úmyslně porušil můj příkaz jako guvernéra ohledně zákazu jízdy po městě v autě formou veřejné bezpečnosti... z toho vidím porušení jasně zaměřené na svádění ostatních, a proto při dalším pokusu bude také auto zadrženo a odvezeno a bude opět postaven před soud...“

Tato perzekuce zvláště zesílila s příchodem benzínových aut. Nepřátelé vozu hledali jakoukoli záminku, aby mohli porušit nové auto. Zatímco se pohybovali pomalu, tvrdili, že oproti koním nemají žádnou výhodu. Zatímco auto bylo hlučné, stěžovali si, že ruší jejich klid. První auta byla obviněna z toho, že jsou ošklivá. Jakmile se ale objevily elegantně zpracované karoserie, motoristům bylo vyčítáno, že se snaží o přehnaný luxus. Když se odpůrci vyrovnali s rychlostí, nehlučností a vzhledem vozu, zaútočili na gumové pneumatiky, tedy právě na „pneumatiku“, která eliminovala otřesy vozu (a kolik útoků na třesení bylo předtím). Ukazuje se, že to není špína na ulicích, ale pneumatiky, které cákají občany blátem.

V Moskvě byla v této věci dokonce vytvořena speciální komise, která došla k závěru, že problémem nejsou pneumatiky, ale bláto. Komise rozhodla: „Aby si obyčejní lidé uražení pracovníky pneumatik, jejichž oděv může být potřísněn blátem létajícím zpod pneumatik, mohli povšimnout svých pachatelů a následně je přivést k právní odpovědnosti, musí být gumoběžecké posádky vybaveny průkazem talíře zvláštní barvy."

Jaká pravidla nebyla pro motoristy stanovena:

    nejezdit po ulicích po 21:00 (Řím);

    nedávat znamení na přeplněných křižovatkách, abyste neodváděli pozornost ostatních řidičů (Skotsko);

    ustoupit jakékoli jiné posádce, protože je důležitější pro ekonomiku země (Švédsko);

    při setkání s koňmi zastavte nejen vůz, ale i motor, abyste nevystrašili nešťastná zvířata (Německo);

    a ve státě Texas (USA) byl přijat zákon, který nařizoval řidičům aut, když se blíží ke stádům koní, aby zastavili na kraji silnice a přikryli auto plachtou, která odpovídala barvě oblasti.

Bavorští lékaři na začátkuXXPROTI. přišla s prohlášením, že rychlá jízda v autech může způsobit onemocnění mozku – jakési násilné šílenství. Provinční a venkovští lékaři byli první, kdo zaujal stranu vozu: vůz zkrátil čas příjezdu k pacientům.

Tak se ukázalo, že pohyb lidí, ať už byl prováděn kdekoli, potřebuje určitá pravidla. A čím intenzivnější provoz, tím jasnější, přísnější a rozsáhlejší pravidla by měla být. A to teprve 14. srpna 1893. První dopravní pravidla jsou zavedena ve Franciipouze pro motoristy . V roce 1957 byla vytvořena nová standardní dopravní pravidla, která měla zásadní rozdíly. V roce 1961 První jednotná pravidla provozu byla zavedena v celém SSSR. Pravidla provozu Ruské federace byla schválena usnesením Rady ministrů - vlády Ruské federace ze dne 23. října 1993 č. 1090. Pravidla jsou průběžně aktualizována. Je to způsobeno mnoha faktory: dopravní podmínky se ztížily, změnilo se množství a kvalita vozidel a intenzita dopravních proudů.

2. Rozhovor s kluky o obecných pravidlech pro chod chodců

Učitel: Kde smí chodci chodit?

Kluci: Chodci mohou chodit po chodnících nebo stezkách pro chodce, nebo pokud žádné nejsou, po kraji silnice.

Učitel: Na které straně silnice by se měli chodci zdržovat ve městě a mimo město?

Kluci: Ve městě se musíte držet vpravo a mimo město jeďte směrem k jedoucímu provozu.

Učitel: Proč bychom měli jít směrem k dopravě mimo město?

Kluci: To proto, aby lidé dobře viděli protijedoucí auta a mohli předem ustoupit.

Učitel: Jak by se měli pohybovat lidé, kteří jsou na invalidním vozíku nebo řídí moped či motorku?

Kluci: Musí sledovat směr jízdy vozidel.

Učitel: Co by měl mít chodec ve tmě?

Kluci: Abyste byli na silnici viditelní, musíte mít baterku, která přitáhne pozornost řidiče světlem, věrným pomocníkem je zrcadlo nebo jakýkoli reflexní předmět.

Učitel: Kde můžete přejít ulici?

Kluci: Silnici můžete přejít na třech místech:

    podél přechodu pro chodce (nadzemní, pozemní a podzemní);

    na křižovatkách podél chodníků a krajnic;

    při absenci přechodů pro chodce a křižovatek - v oblastech bez dělících pásů a plotů, kde je komunikace dobře viditelná v obou směrech.

Učitel: Kam mohu vzít skupiny dětí?

Kluci: Pouze na chodnících a stezkách pro chodce, a pokud žádné nejsou, tak po stranách a pouze za denního světla v doprovodu alespoň dvou dospělých osob.

Učitel: Jak můžete přejít silnici, když je regulována semaforem?

Kluci: Silnici můžete přejít pouze tehdy, když na semaforu svítí zelená. Pokud chodec nestihne dokončit přechod na zelenou, musí zastavit na bezpečnostním ostrůvku (čára rozdělující provoz v opačných směrech).

Učitel: Co by měli chodci dělat, když se blíží k vozidlům se zapnutými modrými blikajícími světly?

Kluci: Vyhněte se přecházení vozovky a ti, kteří se pohybují po vozovce, musí dát přednost.

Učitel: Jak byste měli přecházet silnici na neřízené křižovatce?

Kluci: Než začnete s přechodem, musíte se podívat doleva a ujistit se, že je to bezpečné, dosáhnout středu, podívat se doprava a dokončit přechod.

Učitel: Kde můžete čekat na tramvaj?

Kluci: Na speciálně vybavených přistávacích místech a v jejich nepřítomnosti - na chodníku nebo silnici.

Učitel: Jak by měl cyklista přejít silnici?

Kluci: Cyklista musí sesednout z kola a přejít silnici pěšky, přičemž kolo jede vedle sebe za řídítka.

Učitel : Jsou povoleny dětido 14 let jezdit na kole po silnici? Hrát na silnici?

Chlapi : Ne, to není povoleno. Je to velmi nebezpečné.

Takže, kluci, dnes jsme si s vámi povídali o tom, jak se pravidla silničního provozu objevila, jak se vyvíjela, než se stala obecně uznávanou, dozvěděli jste se hodně o pravidlech a o tom, jak se chovat v našem moderním světě na silnicích vesnic a měst. Buďte tedy na silnicích maximálně opatrní, pamatujte, že hodně záleží na vás! Připomeňte svým rodičům, bratrům, sestrám, prarodičům a jen svým přátelům pravidla silničního provozu!

Hodina pro 1. stupeň na téma „Jsme cestující“

Cíle: seznámit se s pravidly bezpečného chování v dopravě; posílit znalosti dětí o bezpečnosti silničního provozu; kultivovat povědomí o používání pravidel silničního provozu.

Zařízení: obraz policisty (host lekce); tabulka „Veřejná doprava“; značky „Bus Stop“, „Taxi Stop“; obrázky semaforů, dopravní značky, kniha „Pravidla silničního provozu“.

Průběh třídy

Úvodní řeč učitele

Učitel. Chlapi, pokračujeme ve studiu pravidel základní bezpečnosti života. Dnes je s námi náš dobrý přítel major Svistulkin. (Na tabuli je obrázek policisty.) Připravil pro nás dárky. Za každou správnou odpověď je odměna: semafor.

Dnes nás povede major Svistulkin... (Učitel ukazuje nápis „Autobusová zastávka“) Jak jste to uhodli? Kolik z vás využívá MHD? Dnes nám pomůžete.

Ne vždy je zastávka blízko domova. Co potřebujete vědět, abyste se vyhnuli nebezpečí na cestě na autobusovou zastávku? (Odpovědi studentů.)

Co nám pomáhá překonat obtíže, s nimiž se na cestě setkáváme?

Studenti. Dopravní značky, dopravní značení, policista, semafor.

Naučil jsem se spoustu pravidel

Něco jsem zapomněl

A to bez znalosti těchto pravidel

Je těžké žít v tomto bílém světě.

Všichni potřebujeme znát znamení

Takže když půjdete na trh,

Nezůstali jsme spolu

A bez nohou a bez bot.

Město, kde

Žijeme s vámi

Můžete oprávněně

Porovnejte s knihou ABC.

ABC ulic, tříd, silnic

Město nám neustále dává lekci.

Zde je abeceda: nad hlavou

Podél chodníku jsou umístěny značky.

Major Svistulkin a kluci nám pomohou zapamatovat si význam dopravních značek.

(Čtenáři mají v rukou dopravní značky.)

Bora nikdy nesní o smutku,

Spěchá po kluzkém listí,

Znak nebyl umístěn nadarmo:

"Opatrně! Je to tu nebezpečné!

Jsem expert na pravidla silničního provozu

Tady jsem zaparkoval auto.

Na parkovišti u školky

V době klidu není třeba stát.

Vidíš ten znak? Jeho význam je

Křižovatka dvou cest.

Dvě přítelkyně jsou rovnocenné

Dvě hřiště.

Jděte tam přes ulici, chodci,

Kde značka označuje přechod pro vás!

Učitel. Řekněte mi, co tato znamení znamenají, chlapi. (Kluci jmenují znamení, o kterých se mluvilo.)

Dopravní signály

Učitel. Znáte význam semaforů a umíte je používat. Žáci čtou báseň a ukazují semafory.

Pomoct ti

Cesta je nebezpečná

Spalte ve dne i v noci

Zelená, žlutá, červená.

Nejpřísnější je červené světlo.

Cesta je pro všechny uzavřena!"

Zelené světlo

Bude blikat dopředu

Řekne: „Neexistují žádné překážky.

Jdi směle svou cestou!"

Pokud to uděláte bez hádek

Všechny semafory

Dostaneš se na zastávku,

Samozřejmě velmi brzy.

Hra "Semafor"

Učitel hraje hru „Semafor“ (ukazuje barvu v kruzích nebo na modelu semaforu).

Na červené světlo - zůstaň stát,

Když svítí zelené světlo, jděte na místo.

Když světlo zežloutne, zabouchněte.

Učitel. V pořádku jsme dorazili na zastávku.

Jak víte, že zde staví autobus nebo taxi? (Na zastávce je umístěna zvláštní značka.)

(Učitel ukáže znamení.)

Od chvíle, kdy se objevíme na autobusové zastávce, se stáváme cestujícími MHD.

Jaké druhy veřejné dopravy znáte? (Odpovědi studentů.)

Jakou veřejnou dopravou můžeme ve městě využít?

Tělesná výchova minuta

1. „Probudil se, protáhl se“

Výchozí pozice (i.p.) - hlavní postoj (o.e.), záklon hlavy dolů, ruce za hlavou, lokty dolů.

Ruce nahoru - do stran, zvedněte hlavu, předkloňte se - zhluboka se nadechněte; vrátit se k IP - vydechnout.

2. „Nastartujte motor“

I. p. - stojte s nohama od sebe, ruce do stran.

Otáčejte trupem doleva a doprava rotačními pohyby rukou před hrudníkem.

3. „Kontrola bezpečnostních pásů“

I. p. - nohy stojí od sebe, ruce podél těla. Nakloňte se doleva a doprava, paže klouzaly podél těla.

4. "Kontrola brzd"

I. p. - stoj, ruce za zády, provádějte střídavě rotační pohyby chodidlem levé a pravé nohy.

5. "Jdeme!"

I. p. - o.s., provádíme chůzi na místě, přeměnu v běh. Učitel. Zamyslete se nad tím, jak by se zachoval slušný cestující v autobuse.

Studenti. Jakmile jste v autobuse, musíte si koupit jízdenku, abyste zaplatili za jízdné. Pokud je volné místo, můžete si sednout, ale pokud do autobusu nastoupí starší lidé, měli byste jim své místo dát. Když je autobus v pohybu, musíte se držet zábradlí, abyste nespadli. V autobuse musíte mluvit klidně a tiše. Když se blížíte k zastávce, měli byste se připravit a přiblížit se k východu.

Kromě pravidel slušnosti je ale třeba dodržovat i pravidla bezpečnosti. Tady jsou některé z nich.

Bezpečnostní předpisy

Během provozu nestůjte na schodech ani se neopírejte o dveře.

Spát ve vozidle za jízdy je nebezpečné.

Večer si sedněte blíže ke kabině řidiče.

Učitel. Znáte-li tato pravidla, můžete si být jisti svou bezpečností. Abyste si vyzkoušeli, jak dobře ovládáte pravidla, major Svistulkin pro vás připravil kvíz.

Kvíz

Proč je nebezpečné stát před ostatními na přeplněné autobusové zastávce?

Je možné opřít se o dveře autobusu, když je v pohybu? Proč ne?

Jaké je nejbezpečnější místo ve večerním autobuse?

Proč se nemůžeš vyklonit z okna autobusu?

Kdo se nazývá cestující?

Kde mám čekat na přepravu?

Jak se chovat v dopravě? (Odpovědi studentů.)

(Svistulkin ukazuje knihu "Pravidla silnic.")

Pravidla z této knihy

Musíte to vědět z první ruky.

A není snadné je naučit,

Ale vážně - určitě!

(Děti se dívají do knihy.)

Hra "Dej mi slovo"

Linie nemá konec.

Kde jsou ty tři tečky...

Kdo vymyslí konec?

Bude skvělý.

Abych tě mohl vzít

Nepotřebuji oves.

Dejte mi benzín

Dej mi gumu na kopyta,

A pak, zvedající prach,

Poběží... (auto).

Koupili jsme to v obchodě

Zeměkoule je kulatá a velká.

Zapomněli jsme na jednu věc,

Jak to nosit domů.

Ale když jsem dorazil na zastávku,

Otevřel dveře a velmi obratně

V mžiku přinesl nás a zeměkouli

Nádherný... (autobus).

Zná pravidla silničního provozu

Jako učitel lekce

Plus dovednost při řízení,

Jmenuje se... (řidič).

Za jasného rána

Na trávě se leskne rosa.

Nohy se pohybují po silnici

A jedou dvě kola.

Hádanka má odpověď.

Tohle je můj... (kolo).

Je v terénu i na stavbě,

Je čestným pracovníkem.

Snáší tíhu se stálostí,

Převáží náklad... (náklaďák).

Opravdu ho potřebuji na cestě,

Kde přejít silnici?

Řekne vám „co“ a „jak“

Jmenuje se... (dopravní značka).

Šli jsme ven

Nebyl nalezen semafor.

Jak přejít silnici.

Pokud je na cestě přechod pro chodce!

Přemýšleli jsme, rozhodli jsme se

Co je to za průchod?

A pak jsme se vše dozvěděli

"Zebra" je... (přechod).

Kde je proud aut,

Existuje mnoho dopravních značek

Strážný píská na píšťalku,

Takže existuje... (silnice).

Důkladně připomeňte:

"Stop! Tady je cesta!

Kdo takhle dovádí na ulici?

Pak skončí v... (nemocnici).

Shrnutí

Učitel. Výborně chlapci! Svistulkin vám děkuje za vaši práci a dobrou znalost pravidel silničního provozu. Na silnici buďte opatrní a vždy dodržujte dopravní předpisy. Nakreslete si doma dopravní značku, kterou si dobře pamatujete.

Doplňkový materiál

Nepovoluje chodcům

Červené světlo pro pokračování,

Ale náš tvrdohlavý Dunno

Platí opak:

Jen červené světlo uvidí,

Za chvíli vyrazí na cestu.

Pak s míčem na chodníku

Vidíme ho s tebou,

To je na novém skútru

Valí se přímo po silnici.

Počkej, nevím, všem je to jasné:

Červené světlo svítí, nebezpečné.

Cesta je uzavřena pro pěší

"Stop" - říká nápis.

Takže tentokrát nevím,

Navzdory červenému světlu

Vesele vyšel na cestu,

Okamžitě způsobil potíže:

Okamžitě zabrzděno

Před ním je obrovský ZIL,

Ale teď nemůže

Zastav náklaďák,

Zabočil na chodník.

Vzadu jede sklápěč,

Jde kolem Dunno,

Jako zázrakem to nezasáhne tyč.

Všichni troubí a troubí -

Ve skutečnosti za to může chlapec.

A Dunno byl zmatený,

Zůstal na cestě

Neví, jak se vrátit

Kolem projíždějí auta.

A nemůžete jít dopředu:

Před námi jsou tramvaje.

Vše by skončilo smutně

Do toho ale zasáhl semafor.

"Stop" - ukázal auta,

A řidič poslouchal.

Je dobře, že to není Dunno

Sedíme za volantem

A příkazy na semaforech

Dělají to pokaždé.

Krása! Nevím je zachráněn!

Vyběhl na chodník.

Semafor, zamračená obočí,

Pachatel řekl:

Neviděli jste?

Proč vám svítí červená?

Nevěděl jsem, - zašeptá nevím

Je to provinilá odpověď.

Musí čekat na chodníku

Jsi můj zelený signál!

Pokud dám červený signál,

Kdo ti dovolil jít?

Nevím žádnou odpověď,

Stojí zhrouceně.

Vždy tě budu poslouchat, -

Semafor říká.

Se žlutým signálem mrknutí,

Semafor zjemňuje vzhled.

Tři semafory:

Červená, žlutá - v žádném případě,

Pokud je světlo zelené,

Můžete jít vpřed?

A pamatujte, přátelé:

Pravidla pro přecházení ulic

Nelze ji nijak porušit.

Jedna říkanka

Byla tam tramvaj číslo deset

Po bulváru.

Sedělo a stálo

Sto patnáct lidí.

Lidé přicházejí a odcházejí.

Posun vpřed.

Průkopník Nikolaj

Jízda je velmi dobrá.

Sedí na nejlepším místě -

Hned vedle okna.

Pod paží má brusle.

Připravil se na kluziště.

Najednou na páté zastávce,

Opírající se o hůl,

Zchátralá babička vleze dovnitř

V přeplněném kočáru.

Lidé přicházejí a odcházejí.

Posun vpřed.

Nikolai sedí znuděně.

Babička stojí opodál.

Kočár se zastavil

V blízkosti kluziště.

A z tohoto kočáru

Pionýr vystoupí.

Na volné místo

Babička si chtěla sednout.

Neměl jsem čas se ohlédnout -

Místo je obsazeno někým jiným.

Pionýr Valentin

Jízda je velmi dobrá.

Sedí na nejlepším místě

Návrat z kluziště.

Hodina o pravidlech silničního provozu

"Tři barvy semaforu"

Účel: Zopakovat a upevnit znalosti studentů o pravidlech silničního provozu, opakovat

dopravní značky; rozvíjet pozornost a uvědomění

využívat znalosti pravidel silničního provozu v běžném životě.

Kluci, žijeme ve městě, kde jsou ulice a uličky. Podle nich

Jezdí tu spousta aut a kamionů, tramvají a autobusů. A

nikdo nikoho neobtěžuje. Důvodem jsou jasná a přísná pravidla pro

řidiči aut a chodci. Projděte z jedné strany ulice na druhou

není snadné. Pomáhají nám v tom tři semafory: zelená, červená,

žlutá. Děti, právě k nám dorazil host z pohádkového města květin

objeví se (vstoupí Dunno) Poznáváte děti našeho hosta? Kdo je to?

Děti: Nevím

Host: Ale Dunno je z něčeho v rozpacích a naštvaný. Řekni mi, nevím, co se děje

se vám stalo?

Nevím: Jednou ve velkém a hlučném městě jsem byl zmatený, byl jsem ztracen.

Neznalost semaforů.

Málem ho srazilo auto!

Všude kolem jsou auta a tramvaje,

Pak najednou jede autobus.

Abych byl upřímný, nevím

Kde mám přejít silnici?

Kluci, můžete mi pomoci?

A pokud je to možné, řekni mi to.

Jak přejít silnici

Aby vás nepřejela tramvaj!

Host: Naše děti jsou již obeznámeny s nejdůležitějšími pravidly

silniční provoz.

Ti, Dunno, ti ukážou, jak se chovat v ulicích velkoměsta.

Studentský výkon

Z náměstí a křižovatek

Pohled přímo shora

Vypadá impozantně a vážně

Velmi důležitý semafor

Je zdvořilý i starý

Je známý po celém světě

Je na široké ulici

Nejdůležitější velitel

Pokud se světlo rozsvítí červeně,

Pohyb je tedy nebezpečný

Zelené světlo říká:

Cesta je otevřena pro pěší!

Žluté výstražné světlo:

Počkejte, až se signál pohne

Musíte poslouchat bez hádek

Pokyny na semaforech

Potřebuji pravidla provozu

Proveďte bez námitek

Chodec! Chodec

Pamatujte na přechod

Podzemí nad zemí

Jako zebra

Vězte, že pouze přechod je o

Zachrání vás před auty

A třídy a bulváry

Ulice jsou všude široké.

Jděte po chodníku

Pouze na pravé straně!

Tady hrát žerty, rušit lidi

Zakázáno!

Buďte dobrým chodcem

Povoleno!

Přivyknout si

Chodec na objednávku

Lemovaný asfalt

Jako notebook

Přes silnici jsou pruhy

A vedou chodce za sebou!

Kladíková.

Pokud cestujete tramvají

A kolem tebe jsou lidé,

Bez tlačení, bez zívání

Rychle vpřed.

Jezdit jako zajíc, jak víme,

Zakázáno!

Posaďte se staré paní

Povoleno!

Projděte kolem tramvaje, aniž byste se rozhlédli

Strážce to nedovolí

Kdo obchází tramvaj zezadu?

Riskuje hlavu.

Pokud jen chodíš,

Každopádně se dívej dopředu,

Přes hlučnou křižovatku

Projděte opatrně!

Na silnici platí poměrně dost pravidel

Neublížilo by nám, kdybychom se je všechny naučili,

Ale hlavní pravidlo pohybu je

Vědět, jak dělat násobilky,

Na chodníku - nehrát, nejezdit

Pokud chcete zůstat zdraví!

Město, kde ty a já žijeme,

Lze jej právem přirovnat k základnímu nátěru

Tady to je, abeceda, nad chodníkem

Nad hlavou visely cedule

ABC ulic, tříd, silnic

Město nám neustále dává lekci.

Vždy si pamatujte abecedu města,

Aby se vám nestalo žádné potíže!

Moderátor: Výborně!

Nevím: Díky, kluci!

Bez hádek poslechnu

Jsem signál semaforu

Budu dodržovat dopravní předpisy

Zacházejte s respektem!

Moderátor: Nevím, kluci ani neznají píseň o pravidlech chování

silnice. Pojďme zpívat, kluci...

Ulice nám může klást spoustu otázek.

Ulice nám pomůže zeptat se

Otázek je spousta

Ale první věc, kterou potřebujete vědět, je

Jak přejít silnici.

Předem chci říci:

Cesta není hračka.

Hlavní pozornost zde

A uši navrch hlavy.

2. Nespěchejte při přecházení

Nechme všechnu zábavu

A pojďme se na to pořádně podívat

Vlevo a vpravo.

Aby se něco nedalo skrýt

Z pohledu chodce

A to by samozřejmě nemělo být

Překážka ve výhledu

3. všichni přejdou silnici

A správně a jednoduše,

Kde je přechod pro chodce

A také křižovatka

Co je důležité vědět, je

Nezapomeňme

A dodržovat všechna pravidla,

Samozřejmě budeme všichni.

Host: Kluci, zákon ulic a silnic je přísný. Neodpustí, pokud je chodec

chodí po ulici, jak se mu zlíbí, nedodržuje pravidla. Ale tento zákon

velmi laskavý: chrání lidi před hrozným neštěstím, zachraňuje jejich životy.

Proto pouze neustálé dodržování pravidel silničního provozu

nám všem umožňuje s důvěrou přecházet ulicemi. A teď se chci dívat

Znáte dobře pravidla silničního provozu, pojďme si zahrát hru. Budu se ptát a vy

v případě potřeby budete muset odpovědět: "To jsem já, to jsem já, to jsou všichni moji přátelé!"

nebo mlčet.

Kdo z vás je ve stísněném kočáru?

Přenechal jste své místo staré paní?

Ať kdokoli mluví upřímně

V tramvaji to nevisí?

Kdo letí tak rychle dopředu

Co semafor nevidí (Děti mlčí)

Kdo z vás jde vpřed?

Jen kde je přechod?

Jde po cestě po chodníku (Děti mlčí)

Kdo ví, že je červené světlo

Znamená to, že není žádný pohyb?

Kdo pomáhá

Udržuje pořádek?

Malvína

Dneska k vám přijdu

Tolik spěchala, utíkala tak rychle!

Poprosím o omluvu

Že jdu trochu pozdě.

Kluci, opravdu to potřebuji.

Dát vám hádanky.

Protože vy lidi

Pravidla by měl znát každý.

Má tři různé oči,

Ale neotevře je hned:

Pokud se oko otevře červeně -

Stop! Nemůžeš jít, je to nebezpečné!

Žluté oko - počkej,

A zelená - vstupte!

(Semafor)

Jaký zázrak je tento dům:

Okna všude kolem září,

Nosí gumové boty

A jezdí na benzín?

(Autobus)

Červený kočár jede po kolejích,

Rychle každého dostane tam, kam potřebuje.

Dětem se líbí jeho cinkavý zvuk.

Co tedy nosíme po městě?

(Tramvaj)

Domy stojí ve dvou řadách

Deset, dvacet, sto v řadě.

A bytové oči

Všichni se na sebe dívají.

Plátno, ne cesta,

Kůň, ne kůň - stonožka

Plazí se po té cestě,

Celý konvoj nese jeden.

Kluci, zahrajeme si s vámi ještě jednu hru. budu číst

báseň a musíte uhodnout signál semaforu a zvýšit

kruh odpovídající barevně. Připravte se: všichni máte ve svých rukou kruhy.

Dlažba vře v pohybu -

Auta jezdí, tramvaje spěchají.

Řekni mi správnou odpověď -

Jaké světlo svítí chodci?

(Červené)

Červené světlo nám říká:

Stop! Nebezpečný! Cesta je uzavřena!

2 Zvláštní světlo - varování!

Počkejte na signál k pohybu!

Řekni mi správnou odpověď -

Jaké je světlo na semaforu?

Žluté světlo - varování,

Počkejte na signál k pohybu!

3 Do toho! Znáte pořadí

Na chodníku se nezraníte.

Řekni mi správnou odpověď -

Jaké světlo svítí?

(zelená)

Zelené světlo otevřelo cestu,

Kluci mohou projít!

Ráno před cestou -

Patnáctkrát za sebou -

Vrána, matka, přísná,

Učil vrány:

„Dokud nebudeš mistrem

Jak létat

Musíte si pamatovat

Silniční chodec.

Cesta není cesta,

Cesta není příkop

První pohled doleva,

Pak se podívejte doprava.

Podívejte se doleva a doprava -

A pokud nevíte, jak létat, jděte.

Dnes jste si zopakovali pravidla silničního provozu a dozvěděli se spoustu nových a zajímavých věcí. Dopravní pravidla

velmi důležité. Měl by je znát každý dospělý a každé dítě. Ne

porušovat je, pak nebudeme mít na silnicích nehody a vy

vyrůst... silný a zdravý.