Bolesti, endokrinolozi. MRI
Pretraživanje stranice

Projekt Dan poezije u vrtiću. Dan poezije u vrtiću. Scenarij za pripremnu grupu. Scenarij za blagdan Svjetskog dana poezije za djecu

Pučkova Antonina
Zabavni scenarij “Večer poezije”

Potez: djeca ulaze u dvoranu uz glazbu, hodaju i sjedaju na stolice.

Vodeći:

-Divna stranica poezije

Danas nam se otvaraju vrata,

I neka se dogodi svako čudo!

Što je najvažnije, vjerujte u njega svim srcem!

Ljubav i ljepota prirode,

Cesta bajki, bilo koji svijet, -

Sve je podložno kontroli Poezija,- Pokušajte!

I otvori joj vrata zemlje!

Šuštanje lišća pod nogama, kap kiše,

Duga na nebu, trikovi slavuja, -

Ovdje mraz crta šaru na staklu.

Svijet oko nas je lijep! I svi u njoj su glumci.

(E. Nekrasova)

Vodeći:

Bok dečki! Pozivam vas na naš događaj posvećen poezija. Kao što ste možda već pogodili, domaćica današnjeg praznika bit će poezija.

Usput, ljudi, znate li tko piše poeziju? Čini mi se da su to kompozitori!

Djeca - ne.

Vodeći:- Pa onda - umjetnik!

Djeca - ne.

Vodeći:- Pa dobro, reci mi kako se zovu?

Djeca su pjesnici.

Vodeći: - Tako je, ljudi, pjesnici pišu poeziju. A naša današnja gošća je Nariškinova pjesnikinja Ponomarjeva Valentina Anatoljevna. Poželimo joj dobrodošlicu!

Vodeći: - Dečki, pogodite zagonetku.

Raširila svoje snježne ruke,

Stabla su sva bila obučena u haljine.

Vrijeme je hladno

Koje je ovo doba godine? (Zima)

Pjesma "Zima"

Vodeći: - Dečki, o zimi su napisane ne samo pjesme, već i pjesme, predlažem da ih pročitate.

Čitanje pjesme "Snježni nanosi rastu..."

Čitanje pjesme "Pahulje lete, kruže..."

Čitanje pjesme "Spustili su se na moj dlan..."

Ples "pahuljice"

Vodeći: - Djeca pogađaju sljedeće zagonetka:

Vrapci, brzaci, pingvini,

Snegovi, grapovi, paunovi,

Papige i sise:

Jednom riječju to je -. (ptice)

(Yu. Svetlova)

Vodeći:- Danas ćemo slušati zanimljive pjesme o pticama.

Čitanje pjesme “Opet mraz i mećava...”

Čitanje pjesme "moj gost"

Čitanja pjesama "Napravili smo kućicu za ptice."

Vodeći:- Dečki, sada vam predlažem da igrate igru "Pogodi pticu".

Ako date točan odgovor, on će se pojaviti na ekranu.

Igra "Pogodi pticu"

1. Koja se ptica zove trač. (Svraka).

2. Ova ptica ne gradi vlastito gnijezdo - sama nese svoja jaja u tuđa (Kukavica).

3. Mećava zavija u jesenjoj šumi, drveće puca od mraza, a ova ptica pravi gnijezdo po velikoj hladnoći i izleže piliće! I ima neobičan kljun -

u obliku križa da se dobije sjeme češera. (Krstokljun).

4. Kako se zove velika ptica dugih nogu i ravnog kljuna,

tko lovi u močvari? (Roda).

Moldavska narodna igra "Ptica bez gnijezda"

Vodeći:- Bravo djeco! Reci mi, molim te, voliš li raditi? Sada predlažem da poslušate pjesmu o dobrom djelu.

Čitanje pjesme "Netko mi je napravio čizme."

Vodeći:- A sad će nam doći dva doktora, dobrodošli!

Čitanje pjesme "Dva doktora"

Vodeći:- Ljudi, o kome je ova zagonetka?

Kroz šumu krojač hoda,

Stotinu igala iza! (Jež).

Čitanje pjesme “Kamo žuriš, ježu?”

Vodeći:- Djeco, želim vam predstaviti autora svih pjesama,

izrečeno danas. Ovo je Valentina Anatoljevna Ponomarjova, pozdravimo je!

Riječ V. Ponomareva.

Vodeći:- Odmor nam je odlično uspio.

I mislimo da se svima svidjelo!

Publikacije na temu:

I ove godine nastavljamo suradnju s Dječjom gradskom knjižnicom im. Yu. F. Tretyakova. 3. studenog bio je 128. rođendan djeteta.

Scenarij događaja posvećenog Danu poezije u predškolskoj odgojnoj ustanovi za starije predškolce.

Cilj: upoznati djecu s djelima rostovskog pjesnika N. S. Dormakova

Zadaci:

Obrazovni: naučiti djecu glasno i izražajno čitati poeziju; učvrstiti ideje o stavropolskim pjesnicima, poboljšati kognitivne i mentalne sposobnosti i govor djece.

Razvojni: razvijati kreativnu osobnost i aktivnost djeteta.

Obrazovni: razvijati sposobnost djece da uživaju u umjetničkoj riječi, osjećaju i razumiju figurativni jezik poezije.

Pripremni rad: upoznavanje s radom rostovskog pjesnika, pamćenje pjesama N. S. Dormakova; crtanje na temu pjesama N. S. Dormakova; pravljenje poklona za pjesnika, pisanje poezije s roditeljima.

Oprema: multimedijska instalacija, foto-glazbeni prikazi pjesama koje govore učitelji i sl.

Integracija obrazovnih područja: multimedijska instalacija, foto-glazbene prezentacije za pjesme koje govore učitelji itd.

Tijek događaja:

1. faza. Motivacijski – poticajni.Odgajatelj:Bok dečki. Danas je izvanredan dan! Dana 21. ožujka 1999. godine, na 30. zasjedanju Generalne konferencije UNESCO-a, odlučeno je da se svake godine obilježava Svjetski dan poezije.

Među važnim i popularnim profesijama

Od zanimanja pjesnika nema ni traga...

Recimo da to nije isplativ posao

“Pjesnik u Rusiji više je od pjesnika...”

Čini mi se da je pisanje poezije kao letjeti poput ptice. To se ne može naučiti, ali svatko može naučiti razumjeti poeziju. Prava gospodarica današnjeg dana bit će poezija, a poezija će biti dugo očekivani gosti.


Znate li što je poezija?(odgovori djece)
Što znači riječ pjesnik?
(odgovori djece)
Koje pjesnike poznajete?
(odgovori djece)

Ima raznih dobrih i jednostavnih pjesama.

Pjesme mogu biti tužne, ali mogu biti i smiješne.

Volite li slušati i čitati poeziju? Pa idemo.

Danas nam je gost naš rostovski dječji pjesnik Nikolaj Sergejevič Dormakov.

(govor pjesnika)

Danas je praznik, a na blagdane je običaj davati darove. Naši dečki su vam pripremili iznenađenje.

(djeca čitaju pjesnikove pjesme)

Domaćin: Nikolaj Sergejevič, recite mi zašto osoba počinje pisati poeziju? Odakle dolazi ovaj nevjerojatan dar?

I naša djeca su se zajedno sa svojim roditeljima okušala u poeziji i evo do čega su došli. (djeca čitaju svoje pjesme)

Voditelj: Hvala vam puno na ovom vrlo zanimljivomsastanaki u znak sjećanja na naš susret prihvatite dar - knjigu izrađenu vlastitim rukama na temelju vaših pjesama i crteža naših momaka.

Galina Jakupova

O tome kakvu ulogu igra poznanstvo s djecom u životu predškolaca dječji pjesnika i njihovih djela, može se pričati beskonačno. Učenje poezije napamet od najranije dobi ima golemu korist, širi vidike, razvija pamćenje i obogaćuje rječnik. Ovo je jedno od sredstava mentalnog, moralnog i estetskog odgoja djece. Stoga u našem Dječji vrtić Velika pažnja posvećuje se upoznavanju djece s djelima pjesnika.

Osmog lipnja u vrt bila je tematska dan pjesnika. Imena takvih dječji pjesnici, kao S. Ya Marshak, K. I. Chukovsky, A. L. Barto, G. Tukay i mnogi drugi, sa poznato svima od djetinjstva. U tome dan u svakoj skupini vođeni su razgovori s djecom, napravljeni su kutci gdje su se djeca upoznala s portretima dječji pjesnici, njihove pjesme, ilustrativni materijal poznatih djela. U starijim skupinama korišteni su zadaci igre prema poznatim djelima te su održani kvizovi. Djeca su s velikim zadovoljstvom slušala pjesme u izvođenju učiteljica, recitirala ih napamet, a nova djela učila napamet.

U hodniku dječji u vrtu je postavljena izložba dječji crteži za radove dječji pjesnik S. Y. Marshak, koji ove godine puni 130 godina.

Učitelji dječji vrtići čine sve kako bi osigurali da naša djeca vole poezija, na njemu su odgojeni da vole kreativnost dječji pjesnika prenosila se s koljena na koljeno.

Publikacije na temu:

Dana 21. ožujka 1999. godine na konferenciji UNESCO-a u Parizu odlučeno je o obilježavanju Svjetskog dana poezije. I ovog proljetnog dana odlučili smo dečki i ja.

Naš je vrtić sudjelovao u sveruskom "SNJEŽNOM DANU", sudjelujući na regionalnom natjecanju. Roditelji su postali veliki pomagači.

Sadržaj programa: Omogućiti djeci korištenje ranije stečenih motoričkih vještina i sposobnosti. Ojačati tjelesni.

Kako slavimo rođendan u vrtiću Bebin rođendan je sretna prilika da odrasli osjete čari djetinjstva! Kako.

Srdačan pozdrav vama, prijatelji moji! Danas sam pročitao post Gulsini Gibadulline i podržavam je. U našem smo vrtiću (na zahtjev roditelja).

“Tjelesni odgoj je ono što osigurava zdravlje i donosi radost.” Zdravlje je velika vrijednost za svakog čovjeka. Rasti.

Književni salon „Putovanje u zemlju u kojoj sunce poezije sija“, posvećen Danu poezije“Putovanje u zemlju u kojoj sja sunce poezije” Cilj: stvaranje socijalne situacije za razvoj djece kroz poeziju dječjih autora Ciljevi:.

Tematski dan u vrtiću "Dan snjegulje" Prezentacija radnog iskustva u okviru natječaja "Jedan dan u vrtiću" na održavanju tematskog dana s djecom starije predškolske dobi:.

Scenarij za Dan poezije

"Lijepi porivi duše"

Svrha događaja: usaditi ljubav prema poeziji, razvijati kreativne sposobnosti i sposobnost korištenja likovnih i izražajnih sredstava jezika.

Voditelj1 :

Prema UNESCO-u, 21. ožujka obilježava se kao Svjetski dan poezije.

Voditelj 2:

Poezija je vjerojatno jedno od najbriljantnijih dostignuća čovječanstva. Izliti svoje osjećaje u poetski oblik, uhvatiti svoj svjetonazor u rimu, sanjati o budućnosti i sjećati se prošlosti, a istovremeno se obraćati milijunima i ostati sam sa sobom – samo je poezija, najveća od umjetnosti koju je čovjek stvorio, sposobna od ovog.

Voditelj1:

Mnogi nisu postali veliki i slavni pjesnici, ali mnogi su barem jednom u životu pokušali pisati poeziju. Uostalom, većini ljudi nisu strani oni "lijepi impulsi duše" koji potiču osobu da uzme olovku, komad papira i počne stvarati.

Voditelj 2:

Pišite poeziju ne razmišljajući o slavi i besmrtnosti. Uostalom, čak i mala, nepoznata pjesmica djeteta također je veliki duhovni doprinos kulturnom i intelektualnom prosperitetu cijelog društva.

Glazba zvuči tiho (Beethovenova "Mjesečeva sonata").

Voditelj1:

Poezija uvijek ostavlja u srcu trag “uzvišenih snova, i iskrene tuge, i ljudskih misli”.

Što je poezija?

Ona je kombinacija čarobnih zvukova,

Duše uzbuđenih snova,

Muka oholog uma.

Stih sadrži melodiju poznatu iz djetinjstva.

Toliko je dugo poznat.

I srce, slušajući ga, drhti,

A redovi teku jedan za drugim...

Oni pozivaju, oni vas odvode.

V. Pechurova Što je poezija?

Čitač

Privlači me stari slog.

Ima šarma u drevnom govoru.

Može biti i moderniji i oštriji od naših riječi.

Vikni: "Pola kraljevstva za konja!"

Kakva ćud i velikodušnost!

Ali srušit će se i na mene

posljednji entuzijazam je uzaludnost.

Jednog dana ću se probuditi u mraku,

zauvijek izgubiti bitku,

a sad će mi doći u sjećanje

davna odluka luđaka.

O, što je za mene pola kraljevstva!

Dijete poučeno stoljećima,

Ja ću uzeti konja, ja ću dati konja

u pola trenutka s osobom,

voljena od mene. Neka je Bog s tobom,

O. moj konju, moj konju, moj revni konju.

Besplatno ću ti oslabiti razum

i ti ćeš stići svoje drago stado,

stići ćeš tamo, u pustoj i crvenkastoj stepi.

I umoran sam od buke ovih pobjeda i poraza.

Žao mi je konja! Žao mi je ljubavi!

I to na srednjovjekovni način

samo mi trag pada pod noge,

lijevo od potkove.

B. Akhmadulina “Privlači me drevni slog...”

Voditelj 2:

Od poezije očekuješ nemoguće. A samo poezija daje ovo nemoguće. Najveće čudo nastaje kada jednostavne riječi i stihovi odjednom stvore pjesničke strofe i nastanu nestvarne, nadnaravne slike svijeta.

Čitač

Oblaci hrle, oblaci se kovitlaju;

Nevidljivi mjesec

Snijeg koji leti osvjetljava;

Nebo je oblačno, noć je tamna.

Vozim, vozim po otvorenom polju;

Zvono zvono-zvono-zvono...

Strašno, strašno nehotice

Među nepoznatim ravnicama!

“Hej, kočijaš je otišao!..” - “Nema mokraće:

Teško je konjima, gospodaru;

Mećava mi zasljepljuje oči;

Sve su ceste bile proklizane;

Za života, nema ni traga;

Izgubili smo put.

Što da radimo?

Demon nas očigledno vodi u polje

Da, kruži okolo.

Vidi: eno ga igra,

Puše, pljuje po meni;

Eto - sada se gura u klanac

Divlji konj;

Tamo je neviđena kilometraža

Stršio je ispred mene;

Tamo je zaiskrio malom iskrom

I nestala u tami prazna!”

Oblaci hrle, oblaci se kovitlaju;

Nevidljivi mjesec

Snijeg koji leti osvjetljava;

Nebo je oblačno, noć je oblačna.

Nemamo snage; još se vrtimo;

Zvono je odjednom utihnulo;

Konji su počeli... "Što ima u polju?"

- “Tko ih zna? panj ili vuk?

Mećava se ljuti, mećava plače;

Osjetljivi konji hrču;

Eno galopira daleko;

Samo oči svijetle u tami;

Konji opet pojuriše;

Zvono zvono-zvono-zvono...

Vidim: okupili su se duhovi

Među bijelim ravnicama.

Beskrajno, ružno,

U mutnoj igri mjeseca

Razni demoni su se počeli vrtjeti,

Kao lišće u studenom...

Koliko njih! gdje se voze?

Zašto pjevaju tako jadno?

Zakopaju li kolačića?

Žene li se vještica?

Oblaci hrle, oblaci se kovitlaju;

Nevidljivi mjesec

Snijeg koji leti osvjetljava;

Nebo je oblačno, noć je oblačna.

Demoni hrle roj za rojem

U beskrajnim visinama,

Uz žalobne cike i urlike

Slama mi srce...

A. S. Puškin “Demoni”

Voditelj1:

Pjesnik-pjevač je zauvijek sam u svemiru. Pjesnikova samoća u svakom trenutku rađa zanosne pjesme, pune neobjašnjive tuge, svijetle tuge i snova o besmrtnosti.

Izvodi se romansa “Izađem sam na put”.

Voditelj 2:

Da samo znate kakvo smeće

Pjesme rastu bez srama,

Kao žuti maslačak kraj ograde,

Kao čičak i kvinoja.

A. Akhmatova Da samo znate kakvo smeće

Voditelj1:

Kako nastaju pjesme? Ponekad je to lako i slučajno, ponekad je bolno teško. Jedno je sigurno: pjesnički dar je dar od Boga. A slika Muze - jedna od vječnih slika poezije - slika je nebeskog glasnika.

Čitač

Sestra muza je pogledala u lice,

Pogled joj je jasan i svijetao.

I uze zlatni prsten,

Prvi proljetni dar.

Muza! vidiš kako su svi sretni

Djevojke, žene, udovice...

Radije bih umro na volanu,

Ne ove okove.

Znam: nagađanje, i trebao bih prekinuti

Nježni cvijet tratinčice.

Mora se doživjeti na ovoj zemlji

Svako ljubavno mučenje.

Gorim svijeću na prozoru do zore

I ne žalim ni za kim,

Ali ne želim, ne želim, ne želim

Znati kako poljubiti drugu.

Sutra će mi ogledala reći smijući se:

"Pogled ti nije jasan, nije vedar...

Tiho ću odgovoriti: “Uzela je Božji dar.”

M. Tsvetaeva “Muze”

Voditelj1:

Neumoljiva muza traži žrtvu i žrtvu, i najveći napor. Osluškujući sebe, pjesnik u agoniji iz pojedinačnih zvukova rađa glazbu poezije.

Čitač

Događa se ovako: neka vrsta klonulosti;

Sat mi neprestano zvoni u ušima;

U daljini tutnjava jenjavajuće grmljavine.

Zamišljam i žalbe i stenjanje,

Neki tajni krug se sužava,

Ali u ovom ponoru šapata i zvonjave

Diže se jedan, svepobjednički zvuk.

Tako je nevjerojatno tiho oko njega,

Čuješ kako trava raste u šumi,

Kako žurno hoda po zemlji s rancem...

Ali sada se riječi čuju

A lagane rime su signalna zvona, -

Tada počinjem shvaćati

I samo diktirao retke

Ulaze u snježnobijelu bilježnicu.

A. Akhmatova “Kreativnost”

Voditelj1:

Rađanje poezije je težak posao, ne radi zemaljske slave, ne radi sebe, već po volji Božjoj. Pjesnik, usprkos svemu, svladavajući sve prepreke, u tvrdoglavoj borbi, znojem i krvlju, stvara besmrtne tvorevine.

Voditelj 2:

Samo pjesnik može opisati svu ljepotu svijeta, svu običnost života, najsitnije detalje i grandiozne razmjere događaja, svu neobjašnjivu složenost postojanja.

Čitač

Kao nikad prije, bezbrižna i ljubazna,

Izašao sam u snijeg dvorišta Arbat,

I eto ga: tamo se svitjelo!

Svjetlost je procvjetala kao grm jorgovana,

A u dvorištu, nedavno tako prazno,

Odjednom je postalo svijetlo i gužva od djece.

Irski seter, razigran kao vatra

Stavio je svoj potiljak na moj dlan,

Snijegu su se veselili psići i djeca,

Snijeg mi je ušao u oči i usne,

I ovaj mali incident je bio smiješan,

I svi su se smijali i skloni smijehu.

Kako sam u tom trenutku volio Moskvu

I mislio sam: što duže živim,

Što je um jednostavniji, to je duša svježija.

Evo snijega, evo domara, evo djeteta kako trči -

Sve postoji i može se pjevati,

Što može biti razumnije i svetije?

Dan za živjeti kao živo biće,

Stoji i čeka moju sudbinu,

I zrak dana djeluje mi ljekovito.

Ah, sreća koja je živjela nije bila dovoljna

Bio sam potpuno sretan

U onom putu koji se zove Khlebny.

B. Akhmadulina “Bezbrižna i ljubazna kao i uvijek”

Voditelj 1:

Promjenjiv svijet koji se mijenja svake sekunde, nezaboravni trenuci života, dah vjetra, šuštanje lišća, let johine naušnice - sve je tako čvrsto isprepleteno i povezano u životu iu pjesničkim stihovima.

Izvodi romansu “Naušnica od johe”

(glazba E. Krylatov, tekst E. Jevtušenko)

Voditelj2 :

Sve počinje s ljubavlju...
Kažu na početku, bila je riječ.
I opet proglašavam,
Sve počinje s ljubavlju.
I uvid i rad.
Oči cvijeća, oči djeteta -
Sve počinje s ljubavlju.

Voditelj1:

Ljubav…! Teško je ustanoviti kada se pojavio na Zemlji! Očito, zajedno s osobom. Ovo je najstariji i najveći osjećaj.

Voditelj 2:

Kako nastaje ljubav?

Voditelj1:

Već od rođenja, prve osjećaje i osjećaje ljubavi i brige daje nam majčinska ljubav. Ne postoji osoba na svijetu draža i bliža od majke. Njena ljubav prema djeci je bezgranična, nesebična i puna predanosti.

Voditelj 2:

Majčinstvo je u Rusiji oduvijek bilo sinonim za svetost, a rođenje novog života smatra se jednim od najvećih sakramenata na Zemlji.

Čuvajte majke! (R. Gamzatov).

Svi ustanite i slušajte stojeći
Sačuvan u punom sjaju
Ova riječ je drevna, sveta!
Ispraviti! Digni se!..
Ustanite svi!
Ova te riječ nikada neće prevariti,
U njemu je skriveno biće.
To je izvor svega.
Nema tome kraja.
Digni se! Ja to izgovaram:
- Majko!

Voditelj1 :

Poezija i ljubav su nerazdvojne. Osjećaji – bili oni prvi, nježni ili kasniji, potonji žude da se pretoče na papir, da zazvuče kao pjesma oduševljenja ili tuge. A samo poezija može izraziti radost susreta i bezgranično zadovoljstvo spoja.

Čitač

U kasni sat bili smo s njom u polju.

Drhteći sam dotakao nježne usne...

"Želim zagrljaje dok ne zaboli,

Budi nemilosrdan i grub prema meni!”

Umorna, nježno je upitala:

"Lully, pusti me da se odmorim,

Ne ljubi tako jako i buntovno

Položi glavu na moja prsa."

Tiho su svjetlucale zvijezde iznad nas,

Osjetio se suptilni miris svježe rose.

Nježno sam te dodirnuo usnama

Do vrućih obraza i do pletenica.

I zaboravila je. Jednom kada sam se probudio,

Kao dijete uzdahnulo u polumraku,

Ali, gledajući to, blago se nasmiješila

I opet se stisnula uz mene.

Noć je dugo vladala u tamnom polju,

Dugo sam čuvao slatki san...

A onda na zlatnom prijestolju,

Sjao tiho na istoku

Novi je dan, na poljima postaje svježe...

Tiho sam je probudio

I u stepi, iskričavo i grimizno,

Hodao sam kući kroz rosu.

I. A. Bunin "U kasni sat bili smo s njom u polju"

Voditelj1 :

Ima toliko čarobnih pjesama i prekrasnih pjesama o ljubavi. Svijetla tuga i melankolija posvuda prate dubok, snažan osjećaj koji preobražava ljudske duše i svijet oko nas.

Voditelj 2:

Toliko je neshvatljivih, nepoznatih stvari u svijetu ljubavi. Misterija. Tajna. Neshvatljivost. Sve sadrži grandiozan osjećaj. I sve je podložno tom osjećaju - ljudi, bogovi, demoni. Veliko je iskušenje prepuno demonske izjave ljubavi.

Voditelj1:

Izjava ljubavi često je popraćena pozivom na ples. I poziv na ples može postati poziv u život.

Čitač

Kakva je to lopta bila!

Intenzitet pokreta, zvuk, živci!

Srca kucaju tri puta umjesto dva.

Osim toga, dame su pozvale gospodu

Bijeli valcer, tradicionalan - i oduzima dah.

Ti sam, iako plešeš od tuge napola,

Davno sam odlučio da je pozovem samu,

I sada, sve bliže, postajući sve stvarniji,

Ona, kojoj sam namjeravao prići,

Ona sama dolazi da te pozove na valcer,

I krv u tvojim sljepoočnicama kuca u ritmu valcera.

Bacala se, lomila, drhtala na nestabilnom svjetlu svijeća.

Začu se bijeli valcer - kraj sumnjama malovjernih

I kraj mladenačkih snova, zabave, užitaka,

Danas su dame pozvale gospodu -

Ne zato, ne zato što ti ljudi imaju malo hrabrosti.

Uzdignuta u rang dame za vrijeme trajanja bala,

A valcer vrti glavu, kao u stara vremena.

Ali uvijek moraš biti odsutan poslom

Požurite u pomoć, spremite se za rat.

Bijelji od snijega bijeli valcer, vrti se, vrti se,

Neka snijeg što duže potraje!

Došla te pozvati u život

A bila si bijela - bjelja od zidova, bjelja od valcera.

Izvana ste mirni usred bučne lopte,

Ali sjena iza tebe te je izdala -

Bacala se, drhtala i lomila se na nestabilnom svjetlu svijeća.

I držeći ga pažljivo, i divlje kružeći,

Mogli biste njime proći po oštrici noža

Nemojte samo stajati prekriženih ruku, niste svoji i ničiji!

Gdje god je lopta bila - u Liceju, u Domu časnika,

U dvorani palače, u školi - kakve si sreće bio -

U Rusiji su dame pozvale gospodu

U svim stoljećima bio je bijeli valcer, i sve je bilo bijelo i bijelo.

Gledajući dolje, ne gledajući oko sebe,

Kroz očaj, tišina, šutnja

Žene su nam pohitale u pomoć,

Njihova plesna dvorana je veličine cijele zemlje.

Gdje god da si bačen, gdje god da nestaneš,

Sjeti se valcera - kako si bijela bila! - i nasmiješi se.

Zauvijek će te čekati - i s mora i s neba -

I pozvat će te na bijeli valcer kad se vratiš.

V. Vysotsky “Bijeli valcer”.

Svira se glazbeni ulomak iz drame F. Chopina “Valcer kiše”.

Plešu valcer.

Voditelj1 :

Razmišljanja o Rusiji, njezinoj sudbini, prošlosti i sadašnjosti, o njezinoj ljepoti, odabranosti i neobičnosti - sve se stopilo u poetsku sliku domovine - vječno lijepe žene, ljubavnice, majke. Ljubav i bol zvuče oštro i prodorno u pjesmama o Rusiji.

Čitač

Volim svoju domovinu, ali čudnom ljubavlju!

Moj je razum neće pobijediti.

Niti krvlju kupljena slava,

Ni mir pun ponosnog povjerenja,

Ni mračne stare cijenjene legende

Nema radosnih snova u meni.

Ali volim - zbog čega, ne znam ni sam -

Njegove stepe su hladno tihe,

Njene nepregledne šume se njišu,

Poplave njegovih rijeka su kao mora;

Na seoskom putu volim se voziti u kolicima

I, polaganim pogledom probijajući sjenu noći,

Sastajemo se sa strane, uzdišući za noćenjem,

Drhtava svjetla tužnih sela.

Volim dim spaljene strnjike,

Vlak koji noć provodi u stepi,

A na brijegu usred žutog polja

Par bijelih breza.

Mnogima nepoznatom radošću

Vidim kompletno gumno

Koliba pokrivena slamom

Prozor s rezbarenim kapcima;

I na praznik, u rosnu večer,

Spreman za gledanje do ponoći

Plesati uz tapkanje i zviždanje

Pod pričom pijanih muškaraca.

M. Yu Lermontov “Domovina”

Voditelj1 :

Bez te čudne ljubavi život je nemoguć, bez nje sve gubi smisao, nastaje tupa, beznadna melankolija.

Izvodi se romansa “Mirisni grozdovi bagrema bijeloga”.

Voditelj2 :

Ali besmrtna pjesnička riječ razgoni tamu i stvara svjetlo, stvarajući mudrost i dobrotu.A. Akhmatova je u svojoj pjesmi "Naš sveti zanat" napisala:

Naš sveti zanat

Postoji tisućama godina...

S njim je i bez svjetla svijet svijetao.

Ali nijedan pjesnik još nije rekao,

Da nema mudrosti i starosti,

Ili možda smrti nema.

Voditelj1:

Prolaze godinestoljeća prolaze. Mislioci, filozofi, znanstvenici nastoje razotkriti misterije postojanja. Ali najsloženija misterija svijeta ostaje čovjek i njegova duša. Odgovori na najsloženija pitanja kriju se u ljudskoj duši; besmrtna duša čuva skrivene tajne.

Voditelj 2:

Probiti se do svake ljudske duše, probuditi je iz sna, ugoditi dobroti, radosti i životnom zanosu – to je prava svrha najvećeg sakramenta poezije.

Zrak je pun prolazne oluje.

Sve je oživjelo, sve diše, kao u raju.

Uz sve raspuštanje četkica, grozdovi lila

Jorgovan upija struju svježine.

Sve je živnulo s promjenom vremena.

Kiša poplavi krovne oluke,

Ali prijelazi su uvijek svjetliji od neba,

A plave su visine iza crnog oblaka.

Umjetnikova je ruka još moćnija

Uklanja prljavštinu i prašinu sa svih stvari.

Transformiran iz svoje farbare

Život, stvarnost i stvarnost izlazi.

Uspomene od pola stoljeća

Vraća se uz prolaznu grmljavinsku oluju.

Stoljeće je prošlo od njegove brige.

Vrijeme je da ustupimo mjesto budućnosti.

Ne šokovi i revolucije

Očišćen je put za novi život,

I otkrića, oluje i velikodušnost

Nečija upaljena duša.

B. L. Pasternak “Poslije oluje”

Voditelj1:

Mijenjaju se ritmovi, stilovi, pjesničke forme, ali majka, domovina, ljubav uvijek će ostati nepromijenjeni. Zato neka poezija bude ispunjena očaravajućom ljubavnom magijom za ove pojmove. I pozivamo vas da ne skrivate svoje osjećaje, kao što je rekao bard Bulat Okudzhava: "Uskliknimo."

Izvodi se pjesma "Let's Exclaim".

(glazba i tekst B. Okudzhava)

    Akhmadulina, B. A. Privlači me drevni slog / B. A. Akhmadulina. – Moskva: Eksmo-Press, 2000. – 528 str.

    Akhmatova, A. A. Sabrana djela u 6 tomova / A. A. Akhmatova. – Moskva: Ellis Luck, 1998.

    Bunin, I. A. Sabrana djela u 9 svezaka / I. A. Bunin. – Moskva: Fiction, 1965.

    Voznesenski, A. A. Sabrana djela u 3 sveska / A. A. Voznesenski. – Moskva: Fiction, 1983.

    Vysotsky, V. S. Nije napustio bitku / V. S.

Vysotsky. – Voronjež: Central Black Earth Book Publishing House, 1988. – 560 str.

    Evtušenko, E. A. Moje najbolje / E. A. Evtušenko. – Moskva: JSC “H. G.S.”, 1995. – 630 str.

    Lermontov, M. Yu. Sabrana djela u 3 toma / M. Yu. – Moskva: IPO “Polygran”, 1996.

    Okudzhava, B. Sh. Pjesme / B. Sh Okudzhava. – St. Petersburg: Humanit. Agencija “Akademski projekt”, 2001. – 711 str.

    Pasternak, B. L. Sabrana djela u 2 sveska / B. L. Pasternak. - Moskva: Fiction, 1989.

    Puškin, A. S. Zlatni svezak / A. S. Puškin. – Moskva: Korona – Print, 1999. – 975 str.

    Fet, A. A. Osmijeh ljepote / A. A. Fet. – Moskva: Škola – Press, 1995. – 735 str.

    Tsvetaeva, M.I. Sabrana djela u 7 tomova / M.I. – Moskva: Knjižara Terra, 1997.

21. ožujka 2019. obilježava se Svjetski dan poezije. Praznik, koji je 2000. godine ustanovio UNESCO, postao je popularan u samo nekoliko godina. Nudimo moguću opciju za održavanje praznika posvećenog Danu poezije u vrtiću ili osnovnoj školi.

Scenarij za blagdan Svjetskog dana poezije za djecu

Prezenteri početak odmora:

- Dragi prijatelji! Danas obilježavamo Dan poezije. Od ranog djetinjstva slušamo poetski govor.

– Što je poezija?
Ona je kombinacija čarobnih zvukova,
Duše uzbuđenih snova,
Muka oholog uma.
Stih sadrži melodiju poznatu iz djetinjstva,
Svima nam je tako dugo poznat.
A srce, čuvši ga, zadrhti,
A glas uvijek iznova podrhtava.
I redovi teku jedan za drugim,
Maze, odvode te...

Zatim, prema scenariju dječjeg praznika posvećenog Međunarodnom danu poezije, voditeljice Razgovarat će o Puškinovoj poeziji.

– S pjesmama velikog ruskog pjesnika Aleksandra Sergejeviča Puškina upoznajemo se u djetinjstvu. Svatko u njegovoj poeziji nalazi nešto svoje, samo njemu blisko i razumljivo. Danas ćemo govoriti o Puškinovim bajkama.

djecačitati poeziju:

U blizini Lukomoryea postoji zeleni hrast;
Zlatni lančić na hrastu:
Dan i noć mačak je znanstvenik
Sve se vrti ukrug u lancu;
Ide desno - počinje pjesma,
Lijevo - priča bajku...

Iza vrata se čuje mijaukanje. Mačka se pojavljuje u hodniku.

Mačka:
- Pozdrav moji prijatelji!
Mačka znanstvenik sam ja.
Prijatelj sam s poezijom
Dolazim posjetiti djecu!

Vodeći:
- Dobro došli!

Mačka:
– Dragi momci, želim vas pozvati u prekrasan svijet Puškinovih bajki.
Zatvorimo oči i ponovimo čaroliju:
„Znamo Puškinove priče,
Volimo ga i jako ga čitamo.
Želimo ući u bajku.
Jedan, dva, tri, karabarim!"

Čuje se “Flight of the Bumblebee” i komarac, muha i bumbar ulijeću u dvoranu i plešu uz glazbu.

Mačka:
– Iz koje su bajke ovi junaci?
djeca:
- Priča o caru Saltanu.

Mačka vadi jabuku, ogledalo i okreće se dečkima:
– Moje pitanje je vrlo jednostavno: Kako se zove ta bajka?
djeca:
– Priča o mrtvoj princezi i sedam vitezova.

Vodeći:
– U rukama mi je koverta s ilustracijama bajki A.S. Puškina. Scene iz kojih djela su ovdje prikazane?

Dečki daju odgovore navodeći djela pjesnika koje poznaju. Možete s djecom unaprijed naučiti nekoliko kratkih odlomaka ovih djela koje će ona čitati naglas.

Mačka:
– Dečki, super ste, dobro znate Puškinove bajke, puno ste pjesama pročitali napamet. Svi su dobro odgovorili na pitanja i riješili zadatke. Hvala vam!

Na kraju praznika za djecu posvećenog Svjetskom danu poezije voditeljice upućeno djeci:

- Dragi momci! Volite i čuvajte naš zavičajni jezik, volite poeziju, govorite pravilno i lijepo, ne zasipajte svoj govor grubim i besmislenim riječima.

Lijep je naš jezik -
Bogato i zvučno.
To moćno i strastveno
Nježno je melodičan.
Ima i osmijeh,
I točnost i ljubav.
Napisao ga
I priče i bajke -
Čarobne stranice
Uzbudljive knjige!
Ljubav, čuvaj
Naš materinji jezik!